mjeket.al drkozeta.com juliansphoto.com hbot.al artanbano.com klinika3yjet.al lavita.al

Thënie të famshme

1.  The real danger is not that computers will begin to think like men, but that men will begin to think like computers.
Sydney J. Harris
2.  Most of us are familiar with the virtues of a programmer. There are three, of course: laziness, impatience, and hubris.
Larry Wall
3.  I’ve finally learned what ‘upward compatible’ means. It means we get to keep all our old mistakes.
Dennie van Tassel
4.  Nė tė ardhmen kompjuterat do tė peshojnė mė pak se 1.5 ton.
- Popular Mechanics, 1949
5.  Kompjuterat janė tė mirė pėr tė ndjekur instruksionet tuaja, por jo pėr tė lexuar mendjen tuaj.
– Donald Knuth
6.  Mos dokumento problemin, rregulloje atė.
– Atli Björgvin Oddsson
7.  A good programmer is someone who always looks both ways before crossing a one-way street.
Doug Linder
8.  Programming is like sex. One mistake and you have to support it for the rest of your life.
Michael Sinz
9.  On peut apprendre ą un ordinateur ą dire: «Je t aime», mais on ne peut pas lui apprendre ą aimer.
Albert Jacquard
10.  Password-et janė si veshjet e brendshme: ju nuk i lejoni tė tjerėt ti shohin, duhet ti ndėrroni shpesh, dhe nuk i ndani me tė panjohurit.
– Chris Pirillo
1   2 3 4 5 6